Auto Bulb Making Machine

Backed by rich experience in this domain, we have emerged as the foremost trader and supplier of an extensive range of Auto Bulb Making Machine. This bulb making machine is widely used in various industries due to its excellent performance and robust construction. To ensure better quality of our offered range, this machine is manufactured by under the guidance of our vendors' professionals in accordance with the set industry norms. Clients can avail this bulb making machine at industry leading prices.

In our wide range of products, we also offer an optimum quality assortment of Auto Bulb Making Machine to our clients, spanning all across the world. Our offered machine is widely used in varied industries and is manufactured according to set industry standards using the best grade components, hi-tech tools and equipment at our vendors' end. This is known for its corrosion resistant body and reliable performance. Clients can avail this high quality bulb making machine at pocket friendly prices.

 

Send Enquiry

auto bulb making machine

Details About the Cost of Auto Blub Machinery

Production capacity

Labour req.

Space Req.

 

Furniture Req.

Rotary Machine

COST OF MACHINE

3500 pcs. To 4000 pcs.

2 skilled

5 Helper

12x15 seq fit

5 stool

2 Table

Rotary

1,50,000/- RS

5000 pcs. To 6000 pcs.

2 skilled

6 Helper

15 x 15 seq fit

6 stool

4 table

12 Head Rotary

2,50,000/-RS

12000 pcs.to 15000 pcs.

4skilled

6 helper

15 x 20 seq fit

8 stool

4 table

18 Head Rotary

6,00,000/-RS

Extra charge

description

No- of pec.

cost

description

cost

Raw miterial

100,000 pecs

48,000/-rs

Installation charg

10,000/-rs

gas

2 cylinder

25,200/-rs

Accessories chage

10,000/-rs

List of Machinery

1] SELLING MACHINE WITH MOTORT 0.5 HP [ 6/12/16]HEAD ANY

2] EXHAUST BENCH 24 HEAD =12 X 12

3] VACCUME PUMP WITH MOTOR 1.0 HP

4] BOOSTER WITH MOTOR 1.0 HP

5] MOUNTING MACHINE

6] COIL TESTER

7] BINDER

8] SOLDERING MACHINE

9] BULB TESTER

10] CUTTING TOURCH

11] MOHOR MACHINE

 

Company will give you a permanent order for the production of head light (1235) throughout the agreement period for which raw material cost will be Rs. 4.80 per piece. Company will buy back at the rate of Rs.6.00 per piece from you, that means your gross profit will be Rs. 1.20/- paisa per piece and your net profit will be 65-75/-paisa after paying the labour cost i.e. rent, electricity, wages, tea, cartage, rejection and other expenses. Company will also give your extra order in advance for head light and indicator light for which you will get extra profit:

Particulars                            Cost per unit                            Amount

Glass Shell                                 1.50                                     6000.00/- Rs

Filament                                     0.90                                     3600.00/- Rs

Caps                                            1.00                                      4000.00/- Rs

Stamps                                       1.00                                      4000.00/- Rs

Soldering Wire                          0.20                                       800.00/- Rs

Chemicals                                    0.10                                      400.00/- Rs

Gas (LPG,Oxygen, rent

Argon &Nitrogen)                                               250.00(6000/month)

Electricity                                                             50.00/-Rs.

Wages                                                                   1500.00/-RS.

Tea                                                                        100.00/- Rs.

Cartage                                                                 200.00/- Rs.

Rejection                                                              400.00/- Rs.

Total Cost                               4.80 Pasa              21800.00/- Rs

Note:-Cost of Gas Will be refund by company on producing 4000 production at 10paise per piece

Cost of production (4000 pieces)                      =              Rs. 21,800/-

Selling Price (4000x 6.00)                                   =              Rs. 24,000/-

Net profit PER day (RS 24,000-Rs 21,800)        =               Rs. 2,200/-

Your profit for the month (Rs. 2,200x25)           =               Rs. 55,000/-